ماهواره ملى امید با موفقیت در مدار قرار گرفت
*‌ماهوارهملى امید به کمک موشک ماهواره ‌بر سفیر (2) به فضا پرتاب شد و در مدارپیش‌بینى شده قرار گرفت*موشک ماهواره بر سفیر (2) به عنوان پرتابگرى دقیق و هدایت پذیر، قادر استماهواره‌هاى سبک را تا ماوراء جو پرتاب و در مدار پیش بینی شده قرار دهد

در آستانه جشن عظیم ملت ایران به مناسبت سی‌امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ،ماهواره ملی امید با فرمان دکتر محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور با موفقیت به فضا پرتاب شد ودر مدار پیش‌بینی شده قرارگرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از واحد مرکزی خبر، متن فرمان رئیس جمهور به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم عجل لولیک الفرج والعافیه والنصروجعلنا من خیر انصاره واعوانه والمستشهدین بین یدیه.

با استعانت از خدای یگانه وخالق زمین وآسمان‌ها حضرت حق وبا توسل به انبیا واولیاء الهی به ویژه آخرین ستاره تابناک اسمان امامت و ولایت حضرت مهدی (عج) و با سلام و درود بی‌پایان به روح بلند امام راحل عظیم‌الشأن و شهدای گرانقدر انقلاب و در ایام خجسته دهه مبارک فجر و سی‌امین سالگرد پیروزی عظیم "ملت ایران و بشریت" در انقلاب اسلامی، اجازه پرتاب ماهواره ملی امید به وسیله "ماهواره بر سفیر 2" را صادر می‌کنم وبه مناسبت شعارهای ملت ایران در دهه فجر 57، شعار الله اکبر را سر اغاز این حرکت نوین قرار می دهم.

الله اکبر ، الله اکبر ، الله اکبر.

انشاء الله بر ملت ایران وهمه ملت‌های ازاده مبارک باشد.

ماهواره ملی امید بوسیله ماهواره بر سفیر 2 که به صورت کاملاً بومی در کشور طراحی و ساخته شده است، درمدارزمین قرار گرفت.

ماهواره ملی امید از نوع ماهواره سبک است، این ماهواره با هدف برقراری ارتباطات متقابل ماهواره و ایستگاه زمینی، تعیین مشخصات مداری و تله متری مشخصات زیرسامانه‌ها، در مدار زمین قرار داده شده است، ماهواره امید هر 24 ساعت 15 بار به دور زمین می‌چرخد و در هر دور، دو بار به وسیله ایستگاه‌های زمینی دورسنجی و بردسنجی کنترل و هدایت می‌شود.

ماهواره ملی امید با دو باند فرکانسی و هشت آنتن، اطلاعاتی را به زمین ارسال و از زمین دریافت می‌کند.

موشک ماهواره بر سفیر 2 نیز به عنوان پرتابگری دقیق و هدایت پذیر، قادر است ماهواره‌های سبک را تا ماوراء جو پرتاب و در مدار پیش بینی شده قرار دهد. کلیه قطعات و اجزاء این ماهواره و ماهواره بر از جمله موتور ماهواره بر که از تکنولوژی بسیار بالایی برخوردار است، بدست متخصصان افتخارآفرین صنایع هوافضای کشور طراحی و تولید شده است.

این ماهواره در اولین اقدام قرار است پیام رئیس جمهور با صدای وی را به زمین مخابره کند.

یادآوری می‌شود ماهواره امید در بهمن ماه سال گذشته با حضور رئیس جمهور رونمایی و ماهواره بر سفیر (1) در خرداد ماه سال جاری با حضور ریاست جمهوری به صورت آزمایشی با موفقیت پرتاب شد.

گفتنی است موشک ماهواره‌بر سفیر 2مرحله‌ای بوده و در هر مرحله از موتورهای جداگانه استفاده شده است. طول این ماهواره‌بر 22 متر، قطر آن 25/1 متر و وزن آن بیش از 26 تن است. سفیر دارای ارتفاع حضیض 250 کیلومتر و ارتفاع اوج 500 کیلومتر است و امکان قرار دادن محموله‌های سبک در مدار پایین را به کشور می‌دهد.

منبع: dolat.ir

 

 پرتاب ماهواره «امید» با موشک ایرانی
همزمان با میلاد فرخنده حضرت ولی عصر(عج) صورت گرفت

•ستاد کل نیروهای مسلح در پیامی، دومین پرتاب
    موفقیت آمیز «ماهواره بر» سفیر را به محضر
    حضرت حجت امام عصر (عج) و نایب بر حقش مقام
    معظم رهبری و ملت رشید ایران اسلامی تبریک گفت
    •رئیس جمهور هنگام اعلام دستور پرتاب ماهواره امید
    به فضا، نام مبارک حضرت ولی عصر(عج) را قرائت کرد
    و این ماهواره به مناسبت میلاد باسعادت حضرت
    مهدی موعود (عج) پرتاب شد
    •ماهواره مخابراتی «امید» از محل پایگاه پرتاب فضایی ایران،
    به وسیله موشک ایرانی «سفیر» به فضا فرستاده شد
    •ماهواره پیشرفته «امید» با فناوری کاملاً بومی در حالی
    توسط متخصصان داخلی کشورمان ساخته شد که برخی
    کشورهای پیشرفته حتی کوچک ترین تجهیزات ساخت
    چنین سامانه هایی را در اختیار ایران قرار نمی دهند

    
    گروه سیاسی ـ ماهواره مخابراتی «امید» از محل پایگاه پرتاب فضایی ایران، بوسیله موشک ایرانی «سفیر» به فضا فرستاده شد تا هدیه ای در سالروز میلاد ولی عصر (عج) به ملت ایران باشد.
    ماهواره پیشرفته «امید» با فناوری کاملاً بومی، درحالی توسط متخصصان داخلی کشورمان ساخته شد که برخی کشورهای پیشرفته حتی کوچکترین تجهیزات ساخت چنین سامانه هایی را در اختیار ایران قرار نمی دهند.
    دکتر غلامحسین الهام سخنگوی دولت در این باره گفت: دکتر احمدی نژاد رئیس جمهور در مراسم پرتاب ماهواره مخابراتی «امید» در پایگاه پرتاب فضایی ایران حضور داشته است و این ماهواره با پیام و دستور رئیس جمهور به فضا پرتاب شد.
    الهام در گفت وگو با فارس، پرتاب این ماهواره را به ملت ایران تبریک گفت و افزود: رئیس جمهور در هنگام اعلام دستور پرتاب ماهواره امید به فضا، نام مبارک حضرت ولی عصر(عج) را قرائت کرد و این ماهواره به مناسبت میلاد با سعادت حضرت مهدی(عج) پرتاب شد.
    ستاد کل نیروهای مسلح در پیامی دومین پرتاب موفقیت آمیز ماهواره بر سفیر را به محضر حضرت حجت امام عصر(عج) و نایب بر حقش مقام معظم رهبری و ملت رشید ایران اسلامی تبریک گفت.
    به گزارش ایرنا، در این پیام آمده است: دومین پرتاب ماهواره بر سفیر با حمل نخستین ماهواره امید با موفقیت انجام شد و نام مبارک امام عصر(عج) را در فضا تصویر کرد.ستاد کل نیروهای مسلح در این پیام نوشت: این دومین پرتاب آزمایشی است که بحمدالله به اهداف خود رسید و موجبات شادی و اقتدار ملت شریف ایران اسلامی را فراهم آورد.
    پیش از این نیز راکت کاوشگر ۱ با حضور رئیس جمهور و جمعی از مقامات عالی رتبه کشوری و لشکری در تاریخ ۱۱ بهمن ماه سال ۸۶ به مناسبت دهه فجر پیروزی انقلاب به فضا پرتاب شد تا وظیفه شناسایی محیط پروازی ماهواره ها قبل از پرتاب را انجام دهد که این پرتاب با انعکاس وسیعی در دنیا همراه بود. هم اکنون جمهوری اسلامی ایران جزو معدود کشورهای جهان است که هم ماهواره و هم موشک پرتابگر آن را در اختیار دارد.
    روز جمعه رئیس جمهور کشورمان در جمع ایرانیان مقیم ترکیه از پرتاب قریب الوقوع ماهواره مخابراتی ایران به وسیله موشک و پرتابگر ایرانی خبر داده بود.l

منبع: http://www.magiran.com/npview.asp?ID=1678217

 

پرتاب ماهواره ملی امید به فضا در صدر اخبار رسانه‌های عرب قرار گرفت

خبرگزاری فارس: در حالی که تنها ساعتی از اعلام خبر پرتاب ماهواره ملی امید به فضا از سوی خبرگزاری فارس نمی‌گذرد، این خبر در صدر اخبار رسانه‌های منطقه و جهان قرار گرفته است و لحظه به لحظه بر حجم بازتاب این خبر افزوده می‌شود.


به گزارش فارس، خبرگزاری فرانسه این خبر را به نقل از خبرگزاری فارس بازتاب داد و نوشت ایران نخستین بار در تاریخ خود، ماهواره ملی امید را به وسیله ماهواره‌بر سفیر2 به فضا پرتاب کرد.
خبرگزاری آلمان نیز از دیگر خبرگزاری بود که به بازتاب این خبر پرداخت و گزارش داد که ایران صبح امروز ماهواره ملی را به فضا پرتاب کرده است.
این خبرگزاری گزارش داد که پرتاب این موشک همزمان با سی سی‌امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال 1979 میلادی صورت گرفته است.
بنابر این گزارش، تهران پارسال نیز پرتاب دو موشک ماهواره‌بر را آزمایش کرده بود. تهران پرتاب این موشک تحولی بزرگ در فناوری هوافضای این کشور توصیف کرد که با وجود مجازات‌های اقتصادی تحمیلی علیه ایران به دلیل برنامه‌های هسته‌ای ایران بدان دست یافته است.
خبرگزاری رویتر نیز با انعکاس این خبر تلاش کرد که موفقیت ایران در پرتاب ماهواره ملی امید به فضا را بدون ارائه سند یا مدرک خاصی، به برنامه‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران ارتباط دهد.
این خبرگزاری به نقل از تلویزیون سیمای جمهوری اسلامی ایران گزارش داد که ایران نخستین ماهواره بومی را به مدار فضا پرتاب کرد.
خبرگزاری رویترز، موفقیت ایران را در عرصه هوا فضا را به برنامه‌های هسته‌ای ایران ارتباط داد و نوشت که سازمان ملل تحریم‌هایی را علیه ایران اعمال کرده است زیرا آمریکا و دیگر کشورهای عربی مظنون هستند که ایران در تلاش برای دستیابی به توانمندی هسته‌ای برای تولید سلاح هسته‌ای است.
خبر پرتاب ماهواره ملی امید به فضا توسط ماهواره‌بر سفیر2 در خبرگزاری عربستان‌سعودی "واس " نیز بازتاب داشت.
این خبرگزاری به نقل از خبرگزاری دولتی ایران گزارش داد که این ماهواره با هدف برقراری ارتباطات متقابل ماهواره و ایستگاه زمینی در مدار زمین قرار داده شده است. ماهواره امید هر 24 ساعت 15 بار به دور زمین می‌چرخد و در هر دور، دو بار به وسیله ایستگاه‌های زمینی سنجش از دور و بُردسنجی کنترل و هدایت می‌شود.
بنابر این گزارش، همه قطعات و اجزای این ماهواره و ماهواره‌بر، به دست متخصصان صنایع هوافضای ایران طراحی و تولید شده است.
رادیو و تلویزیون مصر با انعکاس این خبر گزارش داد که ایران نخستین ماهواره بومی خود را به فضا پرتاب کرد.
بنابر این گزارش، سیمای جمهوری اسلامی ایران، تصویری از پرتاب این موشک را به نمایش گذاشت و تأکید کرد که دانشمندان ایرانی و در سایه تحریم‌ها توانستند به دستاوردی دیگر دست یابند و ایران نخستین ماهواره ملی را در مدار فضا قرار داد.
این پایگاه خبری همچنین دستاورد ایران در زمینه دفاعی را به برنامه‌های هسته‌ای مرتبط دانست و گزارش داد که شورای امنیت سازمان ملل مجازات‌هایی را علیه ایران وضع کرده زیرا آمریکا و برخی کشورهای عربی ایران را به تلاش برای دستیابی به توانمندی‌های هسته‌ای برای تولید سلاح هسته‌ای متهم می‌کنند.
این در حالی است که ایران با رد این گزارش ها اعلام کرده است که برنامه هسته‌ای‌اش تنها جنبه صلح‌آمیز دارد و با هدف تولید برق برای رفع نیازمندیهای اقتصادی این کشور است.
خبرنگاری شبکه تلویزیونی الجزیره قطر نیز از تهران گزارش داد: مدار ماهواره "امید " بین 250 تا 500 کیلومتر از سطح زمین فاصله دارد و مسؤولان ایرانی با موفقیت‌آمیز خواندن این اقدام، اعلام کردند که سیگنال‌های مثبت را از این ماهواره دریافت کرده‌اند.
به گزارش الجزیره، ایران پارسال نخستین مرکز فضایی کشور را با هدف پرتاب ماهواره به فضا افتتاح کرد.
خبرگزاری "معا " وابسته به تشکیلات خودگردان فلسطین نیز با بازتاب این خبر گزارش داد که ایران نخستین ماهواره بومی را با ماهواره‌بر سفیر2 به فضا پرتاب کرد.
بنابر این گزارش، این آزمایش نقطه عطفی در برنامه‌های هوافضای ایران به شمار می‌رود.
پایگاه خبری "لبنان‌الآن "نیز تیتر خبر خود را به نقل از خبرگزاری فارس برگزید و گزارش داد که خبرگزاری فارس اعلام کرده است که ایران نخستین ماهواره ملی را به فضا پرتاب کرده است.
این گزارش به نقل از خبرگزاری فارس حاکی است: ماهواره ملی امید به وسیله ماهواره‌بر سفیر2 برای نخستین بار در تاریخ کشورمان به فضا پرتاب شد.
خبرگزاری بحرین "بنا " نیز به انعکاس این خبر پرداخت و نوشت پرتاب این موشک با فرمان احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری به فضا پرتاب شد و در مدار قرار گرفت.
بنابر این گزارش، ایران پارسال نیز چند آزمایش پرتاب موشک ماهواره‌بر به فضا را با موفقیت انجام داد.
 
منبع: فارس نیوز

 

دسته ها :
سه شنبه پانزدهم 11 1387

پرتاب ماهواره امید هدیه ای بزرگ به ملت ایران

15 بهمن 1387  10:22
رئیس جمهور پرتاب ماهواره امید در شب میلاد امام موسی کاظم (ع) را هدیه ای بزرگ به ملت ایران دانست.
به گزارش خبرنگار صدا و سیما؛ محمود احمدی نژاد پس از پرتاب ماهواره امید گفت: پس از ماه ها کار فشرده و پیگیری های محاسباتی طولانی، نخستین ماهواره ساخت ایران با موشکی که آن هم به طور کامل ساخت ایران است به فضا پرتاب شد و به لطف الهی و تحت عنایات حضرت ولی عصر(عج) در مدار پیش بینی شده قرار گرفت. 

وی این اقدام بزرگ را به ملت ایران، جوانان، متخصصان و دلسوزان، عاشقان ایران زمین و تعالی انسان و عدالت طلبان تبریک گفت. 

رئیس جمهور حضور در فضا را نیازمند دستیابی به پیچیده و پیشرفته ترین فناوری های روز جهان دانست و گفت: چند مجموعه دست به دست هم دادند تا این کار بزرگ انجام شد. 

احمدی نژاد در خصوص ویژگی های این کار عظیم افزود: خود موشک پرتابگر باید به صورت قائم و در جهت مخالف جاذبه زمین حرکت کند و این موشک دو مرحله است: یک مرحله تا ارتفاعی می رود و موشک دوم از دل موشک اول رها می شود و ماهواره را تا مرحله بالاتری حمل می کند و در نقطه ارتفاعی معین باز می شود، سپس ماهواره با اهرم هایی در زاویه تعیین شده به سمت مسیر پرتاب می شود. 

رئیس جمهور گفت: این دو موشک باید سرعت لحظه پرتاب را به بالای هفت هزار متر بر ثانیه برسانند. 


احمدی نژاد درباره ماهواره نیز خاطرنشان کرد: این ماهواره که ساخت خودمان است باید بتواند در آن مدار حرکت و اطلاعات مورد نظر ما را به ایستگاه های زمینی منتقل کند. 

وی افزود: البته هنوز کارایی های مورد نیاز ما روی این ماهواره نصب نیست و فعلاً فن پرتاب ماهواره و قرار دادن آن را در مدار بدست آورده ایم. 

رئیس جمهور با اشاره به اینکه این ماهواره شبانه روز 15 بار در مداری بیضوی دور زمین می چرخد، گفت: این ماهواره پس از ارسال پیام هایی به زمین موقعیت خود را اعلام می کند. 

احمدی نژاد افزود: ایستگاه های زمینی بخش بعدی کار است که حلقه را کامل می کند و ردیابی مسیر و گرفتن پیام ها دو نقش مهم این ایستگاه هاست. 

وی با اشاره به اینکه خود این ایستگاه ها نیز ساخت داخل است، گفت: این ایستگاه ها به صورت ثابت و متحرک است و با توجه به برنامه وضع هوا، مسیر پرتاب و نوع موشک و ماهواره می توانیم با ایستگاه های سیار، محل ها را تغییر دهیم. 

محمود احمدی نژاد افزود: هم اکنون کل مجموعه را به طور کامل در اختیار داریم که اتفاقی بزرگ و فصلی جدید در علم و فناوری کشور است و جایگاه کشور را در جهان ارتقا می دهد. 

وی مزایای اطلاعاتی، مخابراتی، رسانه ای و زمین شناسی را از دیگر ویژگیهای این اقدام بزرگ دانست. 

رئیس جمهور درباره اقدامات بعدی گفت: از این پس کار ما ارتقای افزایش مراحل و موتورهای موشک هاست تا وزن بیشتری را با خود ببرند. 

وی با بیان اینکه در مقایسه با چند کشوری که موفق به پرتاب ماهواره شده اند، بسیار کم هزینه تر و سریع تر پیش رفته ایم،  افزود: برخی کشورها 9 مرحله آزمایش کردند اما ما در مرحله سوم موفق به پرتاب ماهواره شدیم.

رییس جمهور گفت: همه ملت های آزاده جهان از پرتاب ماهواره امید و دیگر پیشرفت های جمهوری اسلامی ایران خوشحال می شوند. 

احمدی نژاد در خصوص پیام ایران از پرتاب این ماهواره، افزود: این ماهواره پیامی را با صدای بنده به زمین مخابره می کند و آن پیام، پیام صلح و دوستی برای همه جهانیان است چرا که ما علم را در خدمت دوستی، برادری و عدالت می خواهیم. 

رییس جمهور گفت: نگاه ما به جهان با نگاه سلطه طلبان متفاوت است. 

احمدی نژاد تبلیغات سوء دشمنان در مواجهه با پیشرفت های ایران اسلامی به ویژه چنین فناوری هایی را طبیعی دانست و افزود: آنها سی سال است که انتظار مرگ ما را می کشند اما ملت ایران به سرعت و هر روز قله های جدیدی را فتح می کند. 

رییس جمهور ابراز امیدواری کرد: دشمنان ایران اسلامی این مباحث را تمام کنند و به خود آیند. 

احمدی نژاد با اشاره به اینکه انتشار چنین اخباری باعث خوشحالی همه ملتها می شود، گفت: در گام قبلی که پرتابگر کار خود را به درستی انجام داد ملت ها و شخصیت های آزاده جهان پیام های تبریک فراوانی برای ما ارسال کردند. 

وی افزود: ملت های جهان پیشرفت های ما را از آن خود می دانند و وقتی موفقیت ایران را می بینند اشک می ریزند. 

رئیس جمهور گفت: در مقیاس صدها میلیونی مشاهده کردم که مردمی، توجهشان به اخبار ایران بسیار بیشتر از اخبار کشور خودشان است و این به سبب ارتباط عاطفی ملت ایران با سایر ملتهاست. 

وی افزود: اینگونه ارتباطات را هیچ تبلیغاتی نمی تواند مخدوش کند. 
احمدی نژاد در ادامه از تلاش همه دانشمندان ایرانی در انجام دادن چنین اقدام عظیمی قدردانی کرد و گفت: صدا و سیما نیز باید ابعاد علمی، فنی و انسانی این اقدام بزرگ را بیشتر تبیین و این باور را در انسانها تقویت کند که هر هدفی برای ملت ایران دست یافتنی است و هیچ مانعی نمی تواند آنها را از رسیدن به اهداف انسانی بازدارد. 

وی از استکبار جهانی خواست با زبان تحریم و سلاح با ملت ایران سخن نگویند چرا که بچه های دبستانی ما در مقابل تهدیدات آنها لطیفه می سازند. 

رییس جمهور با اشاره به بدقولی برخی از کشورها در پرتاب ماهواره مصباح، گفت: از همه متخصصان خواستم که ماهواره مصباح را نیز خودمان پرتاب کنیم چون آن را خودمان ساخته ایم .
 

 

بازتاب پرتاب ماهواره ملی امید در محافل خبری جهان

15 بهمن 1387  13:10
پرتاب موفقیت آمیز ماهواره ملی امید ساخت متخصصان ایران در در رسانه های خبری جهان بازتاب گسترده داشته است.
به گزارش شبکه خبر، نکته محوری در پخش گزارش های رسانه های غربی اذعان آنها به پیشرفت های علمی ایران در عرصه های مختلف با وجود اعمال محدودیت های غرب ضد کشورمان بود. 

خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس این موفقیت را تحولی دیگر در برنامه فضایی ایران توصیف کرد . 

رویتر نیز در گزارشی فوری از تهران اعلام کرد: ایران موفق شد با وجود محدودیت های اعمال شده غرب، نخستین ماهواره بومی خود را در مدار زمین قرار دهد. 

شبکه خبری بی بی سی هم با اذعان به موفقیت دانشمندان ایرانی در عرصه های مختلف علمی و پژوهشی اعلام کرد: ایرانی ها در نخستین دقایق بامداد امروز نخستین ماهواره مخابراتی بومی خود را با موفقیت به فضا پرتاب کردند و در مدار قرار دادند. 

خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داد : ایران با استفاده از ماهواره بر سفیر 2 نخستین ماهواره ساخت داخل را در مدار زمین قرار داد . 

این خبرگزاری اعلام کرد : تمام قطعات ماهواره امید ساخت ایران است. 

شبکه فرانس 24 نیز ضمن پخش موفقیت آمیز پرتاب ماهواره ملی امید اعلام کرد : ایران توان فضایی خود را به دنیا نشان داد. 

در همین حال پرتاب ماهواه ایرانی در رسانه های خبری روسیه هم بازتاب گسترده ای داشت.خبرگزاری های ایتارتاس و ریانووستی و شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه گزارش دادند: نخستین کاوشگر ایرانی برای گردآوری اطلاعات تحقیقاتی به مناسبت سی امین سالگرد پیروزی انقلاب به فضا پرتاب شد. 

همچنین پرتاب موفق ماهواره ملی امید به فضا در صدر اخبار رسانه‌های منطقه و عربی قرار گرفته است .شبکه الجزیره ضمن پخش خبر موفقیت دانشمندان کشورمان ، اعلام کرد: ایران در فهرست کشورهای معدود جهان قرار گرفت که فناوری ماهواره را در اختیار دارند.

خبرگزاری عربستان (واس) رادیو و تلویزیون مصر و خبرگزاری بحرین (بنا) ضمن پخش خبر پرتاب ماهواره امید تاکید کردند: همه قطعات و اجزای این ماهواره را متخصصان صنایع هوا فضای ایران طراحی و کرده اند.
 
 
 منبع : سایت شبکه خبر
 
ماهواره ملی امید با موفقیت به فضا پرتاب شد

ماهواره ملی امید که بدست متخصصان صنایع هوافضای کشور طراحی و تولید شدهاست صبح امروز با دستور رئیس جمهور به فضا پرتاب شد.


به گزارش باشگاه جوانی برنا ماهواره ملی امید که بدست متخصصان صنایع هوافضای کشور طراحی و تولید شده است صبح امروز با دستور رئیس جمهور به فضا پرتاب شد.
دراین مراسم که علاوه بر رئیس جمهور ،وزیر علوم ،وزیر ارتباطات ،رئیس سازمان تربیت بدنی ،معاون اجرائی رئیس جمهور و وزیر دفاع نیز حضور داشتند رئیس جمهور با بیان فرمانی دستور پرتاب ماهواره را صادر نمود.
متن فرمان رئیس جمهور به این شرح است :

بسم الله الرحمن الرحیم .اللهم عجل لولیک الفرج والعافیه والنصروجعلنا من خیر انصاره واعوانه والمستشهدین بین یدیه .

با استعانت از خدای یگانه وخالق زمین واسمانها حضرت حق وبا توسل به انبیا واولیای الهی به ویژه اخرین ستاره تابناک اسمان امامت و ولایت حضرت مهدی (عج )و با سلام و درود بی پایان به روح بلند امام راحل عظیم الشان و شهدای گرانقدر انقلاب و در ایام خجسته دهه مبارک فجر و سی امین سالگرد پیروزی عظیم "ملت ایران و بشریت "در انقلاب اسلامی ، اجازه پرتاب ماهواره ملی امید به وسیله "ماهواره بر سفیر 2 "را صادر می نمایم وبه مناسبت شعارهای ملت ایران در دهه فجر 57، شعار الله اکبر را سر اغاز این حرکت نوین قرار می دهم .

الله اکبر ، الله اکبر ، الله اکبر.

انشاء الله بر ملت ایران وهمه ملتهای ازاده مبارک باشد.
ماهواره ملی امید بوسیله ماهواره بر سفیر 2 که به صورت کاملاً بومی در کشور طراحی و ساخته شده است، درمدارزمین قرار گرفت.

ماهواره ملی امید از نوع ماهواره سبک است، این ماهواره با هدف برقراری ارتباطات متقابل ماهواره و ایستگاه زمینی، تعیین مشخصات مداری و تله متری مشخصات زیرسامانه ها، در مدار زمین قرار داده شده است، ماهواره امید هر 24 ساعت 15 بار به دور زمین می چرخد و در هر دور، دو بار به وسیله ایستگاههای زمینی دورسنجی و بردسنجی کنترل و هدایت می شود.

ماهواره ملی امید با دو باند فرکانسی و هشت آنتن، اطلاعاتی را به زمین ارسال و از زمین دریافت می کند.

ماهواره بر سفیر 2 نیز به عنوان پرتابگری دقیق و هدایت پذیر ، قادر است ماهواره های سبک را تا ماوراء جو پرتاب و در مدار پیش بینی شده قرار دهد . کلیه قطعات و اجزاء این ماهواره و ماهواره بر از جمله موتور ماهواره بر که از تکنولوژی بسیار بالایی برخوردار است، .

لازم به ذکر است ماهواره امید در بهمن ماه سال گذشته با حضور ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران رونمایی و ماهواره بر سفیر 1 در خرداد ماه سال جاری با حضور ریاست جمهوری بصورت آزمایشی با موفقیت پرتاب شد .
 
منبع : برنا نیوز
 
 
 
دسته ها :
سه شنبه پانزدهم 11 1387

در آستانه جشن عظیم ملت ایران به مناسبت سی امین سال پیروزی انقلاب اسلامی، ماهواره ملی امید با فرمان دکتر احمدی نژاد، رئیس جمهور با موفقیت به فضا پرتاب شد و در مدار قرار گرفت.
به گزارش شبکه خبر ، متن فرمان رئیس جمهور به این شرح است :
بسم الله الرحمن الرحیم .اللهم عجل لولیک الفرج والعافیه والنصروجعلنا من خیر انصاره واعوانه والمستشهدین بین یدیه .

با استعانت از خدای یگانه وخالق زمین واسمانها حضرت حق وبا توسل به انبیا واولیای الهی به ویژه اخرین ستاره تابناک اسمان امامت و ولایت حضرت مهدی (عج )و با سلام و درود بی پایان به روح بلند امام راحل عظیم الشان و شهدای گرانقدر انقلاب و در ایام خجسته دهه مبارک فجر و سی امین سالگرد پیروزی عظیم "ملت ایران و بشریت "در انقلاب اسلامی ، اجازه پرتاب ماهواره ملی امید به وسیله "ماهواره بر سفیر 2 "را صادر می نمایم وبه مناسبت شعارهای ملت ایران در دهه فجر 57، شعار الله اکبر را سر اغاز این حرکت نوین قرار می دهم .

الله اکبر ، الله اکبر ، الله اکبر.

انشاء الله بر ملت ایران وهمه ملتهای ازاده مبارک باشد.
ماهواره ملی امید بوسیله ماهواره بر سفیر 2 که به صورت کاملاً بومی در کشور طراحی و ساخته شده است، درمدارزمین قرار گرفت.

ماهواره  ملی امید از نوع ماهواره سبک است، این ماهواره با هدف برقراری ارتباطات متقابل ماهواره و ایستگاه زمینی، تعیین مشخصات مداری و تله متری مشخصات زیرسامانه ها، در مدار زمین قرار داده شده است، ماهواره امید هر 24 ساعت 15 بار به دور زمین می چرخد و در هر دور، دو بار به وسیله ایستگاههای زمینی دورسنجی و بردسنجی کنترل و هدایت می شود.

ماهواره ملی امید با دو باند فرکانسی و هشت آنتن، اطلاعاتی را به زمین ارسال و از زمین دریافت می کند.

ماهواره بر سفیر 2 نیز به عنوان پرتابگری دقیق و هدایت پذیر ، قادر است ماهواره های سبک را تا ماوراء جو پرتاب و در مدار پیش بینی شده قرار دهد . کلیه قطعات و اجزاء این ماهواره و ماهواره بر از جمله موتور ماهواره بر که از تکنولوژی بسیار بالایی برخوردار است، بدست متخصصان افتخارآفرین صنایع هوافضای کشور طراحی و تولید شده است.

ماهواره امید در بهمن ماه سال گذشته با حضور ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران رونمایی و ماهواره بر سفیر 1 در خرداد ماه سال جاری با حضور ریاست جمهوری بصورت ازمایشی با موفقیت پرتاب شد .

ویژگی ها و مشخصات "ماهواره برسفیر" 2

"ماهواره برسفیر" 2 موشک حامل ماهواره از کلاس سبک که قادراست ماهواره ای سبک رادر مدار LEO قرار دهد و کمترین ارتفاع مدار آن 250 کیلومتر و ارتفاع اوج آن در حدود 500 کیلومتر است .
به گزارش شبکه خبر؛ «ماهواره بر سفیر2» دو مرحله ای بوده و در هر مرحله از موتورهای جداگانه استفاده شده است.

بخش محموله نیز بر روی مرحله دوم نصب می شود، محموله متشکل از ماهواره، آداپتور و فیرینگ می باشد.

فیرینگ پوشش محافظ دو تکه ای می باشد که بر روی مرحله دوم نصب شده و ماهواره را در بر می گیرد و از آن در برابر شرایط نامساعد محیطی محافظت می نماید، این پوشش به محض خروج از جو باز شده و جدا می گردد. طول «ماهواره بر سفیر2»در حدود 22 متر، قطر آن 1 / 25 متر و وزن آن بیش از 26 تن می باشد.

«ماهواره بر سفیر2»اولین حامل ماهواره ساخت ایران است و با پرتاب موفق آن، توانایی کشور در قراردادن محموله های سبک در مدار پایین زمین به اثبات می رسد .

ماموریت سفیر قراردادن ماهواره امید به وزن حدود27 کیلوگرم در مداری به ارتفاع حضیض 250 کیلومتر می باشد .

سابقه فنی :

ارسال محموله به فضا معمولاً با موشک های غول پیکر انجام می شود و تنها مراکزی می توانند وارد این مقوله شوند که ساختار کارشناسی و فناوری لازم را دارا باشند، پرتاب «سفیر امید» با اینکه پله اول در این مسیر می باشد، لاکن پرتاب یک ماهواره بر 26 تنی جهت قراردادن یک ماهواره در مدار بیضوی 530-250 کیلومتری می باشد .

این مهم با تکیه بر سوابق تجربی مراکز هوافضایی جمهوری اسلامی ایران که تا کنون بارها موشک های بزرگی را برای تست های مختلف و از جمله تست کاوشگر پرتاب نموده اند قابل انجام می باشد، این مراکز هستند که با داشتن سیستم های مدیریتی و کیفیتی بالا و داشتن متخصصین مورد نیاز می توانند ضریب اطمینان لازم برای اینگونه ماموریت ها را ایجاد نمایند .

نکته مهم اینکه در «ماهواره بر سفیر2»بیش از 10 هزار تنوع قطعه به کار رفته است .

سهم قطعات پیچیده صنعتی در آن قابل توجه است و تمام قطعات تولیدی آن در صنایع داخلی ساخته می شود.

صنایع تولید بخش های مختلف «ماهواره بر» :

الف: بخش طراحی و تحقیقات

برای تحقیقات، طراحی و تولید یک «ماهواره بر» بخش طراحی با توجه به انتظارات کارفرما طراحی کلان «ماهواره بر» را انجام می دهد و سپس مشخصات مورد نیاز خود را از مجموعه های موتور و پیشرانه، سوخت، هدایت و کنترل، سازه و محفظه ی ماهواره معلوم می نماید.

پس از آن صنایع سیستم ، به عنوان کارفرما برای سازنده اجزاء فوق عمل کرده پروژه های مختلفی برای هر یک از صنایع تعریف می کند .

ب: صنایع موتور

«ماهواره بر سفیر 2» دارای دو موتور مرحله یک و مرحله دو می باشد که هر دو در این صنایع ساخته می شود . موتور مرحله اول که موتور اصلی پرتاب می باشد قادر است محموله 26 تنی را تا ارتفاع 68 کیلومتر حمل نماید و پس از آن با جدایش مرحله اول مامویت موتور مرحله دوم شروع می شود که خود از دو موتور تشکیل شده است و علاوه بر ایجاد پیش رانش با تغییر زوایه امکان کنترل مرحله دوم سفیر را فراهم می نماید .

در صنایع موتور فرایندهای پیچیده ای در ساخت قطعات، محفظه موتور، انژکتورها و توربوپمپها وجود دارد که تماماً با توان داخلی انجام می شود .

ج: صنایع سازه

سازه های فضایی به خاطر نوع کابرد از ویژگی های خاص برخوردارند، و علاوه بر سبک بودن بایستی دارای تحمل خوب مکانیکی باشند تا در برابر فرکانس های لرزش و تنش ها و فشارهای درونی و بیرونی مقاومت نمایند .

لذا نیاز به تخصص بالای طراحی و فناوری قابل قبول تولید می باشد تا مواد مورد نظر انتخاب شده و اجزاء ساخته شوند و به روش های علمی و مهندسی اتصالات صورت گیرد .

د: صنایع سوخت

«ماهواره بر ها» در جهان از سوخت های خاص استفاده می نمایند که تامین آنها به هیچ وجه از منابع خارجی میسر نمی باشد لذا در این صنایع تاسیسات صنعتی سوخت های مورد نیاز ایجاد شده که توانایی تامین نیازهای صنایع موتور و بخش های تحقیقاتی را دارا می باشد. مهندسین طراحی در این صنایع بدون نیاز به کمک خارجی کارخانجات لازم را طراحی و به بهره برداری رسانیده اند .

هـ: صنایع هدایت کنترل

در این صنایع ده ها مجموعه الکتریکی و الکترونیکی که در سامانه پرتاب ماهواره کاربرد دارند، طراحی و ساخته می شود. قطعات الکترونیک را بخش آماد تهیه می کند و قطعات تولیدی در بخش های صنعتی تولید می شوند بلوک های کامپیوتر پرواز، سیستم ناوبری، منابع تغذیه، باطری ها، عملگرها، فشارسنج ها، کابلاژ و کلیه تسترهای ذاتی بلوک ها، تستر «ماهواره بر» و تستر پرتاب در این صنایع طراحی و ساخته می شوند .

و: صنایع تجهیزات پرتاب

در این صنایع کلیه تجهیزات حمل و آماده سازی «ماهواره بر» و تجهیزات میدان تست و پرتاب «ماهواره بر» ساخته شده و نصب می گردند برج سرویس مستقر در میدان نیز در این صنایع طراحی و ساخته شده است . همچنین آماده سازی قبل از پرتاب و شارژ سوخت در این میدان انجام می گردد .

ز: صنایع ساخت سنسور

در صنایع هوافضایی ساخت سنسورهای شتاب و سرعت از عوامل تعیین کننده می باشد و توانمندی در این زمینه گام مهمی در ساخت سیستم های ناوبری می باشد .

 پیام تبریک رئیس جمهور به رهبر معظم انقلاب
به مناسبت پرتاب ماهواره ملی امید

رئیس جمهور در پیام تبریک به رهبر معظم انقلاب اسلامی پرتاب نخستین ماهواره ساخت ایران به فضا را سرآغاز جهش های بزرگ علمی و موجب ارتقای تراز ملت ایران در جهان دانست.
به گزارش شبکه خبر، محمود احمدی نژاد همچنین در این پیام تبریک پرتاب نخستین ماهواره ساخت ایران به فضا را سبب تقویت خودباوری جوانان و شکوفایی بیش از پیش استعدادهای الهی آنان دانست.

متن پیام احمدی نژاد به حضرت آیت الله خامنه ای،رهبر معظم انقلاب اسلامی به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
حضرت آیت الله خامنه ای (مد ظلّه العالی)
رهبر عزیز انقلاب اسلامی
سلام علیکم
در ایام بزرگداشت دهه فجر و در آستانه دهه چهارم انقلاب اسلامی ،دهه پیشرفت و عدالت با کمال افتخار به عرض می رسانم که فرزندان انقلابی شما در صنعت هوا و فضا پس از یک دوره تلاش مستمر و شبانه روزی موفق به ساخت پرتابگر، ماهواره و ایستگاه های زمینی کنترل و مدیریت به صورت بومی شدند و در شب میلاد حضرت امام موسی کاظم (ع) اولین ماهواره ساخت جمهوری اسلامی ایران در مدار قرار گرفت و پیام خداپرستی، عدالت، صلح و دوستی را به جهان مخابره کرد.

بدون تردید این اقدام سرآغاز جهش های بزرگ علمی و موجب ارتقای تراز ملت ایران در سطح بین الملل و تقویت خودباوری جوانان و شکوفایی بیش از پیش استعدادهای الهی آنان و همچنین تقویت روحیه همه ملت های آزاده جهان خواهد شد.

اینک ضمن عرض تبریک این موفقیت بزرگ به حضرت ولی عصر (عج)، حضرت عالی و ملت بزرگ ایران، تقدیر و تشکر صمیمانه مجموعه دست اندرکاران را از حمایت ها و ارشادات امیدبخش و راهگشای حضرت عالی به استحضار می رساند و امیدوار است که جوانان مؤمن و آرمانی را از عنایات و رهنمودهای خود برخوردار فرمایید.

از خداوند بزرگ سلامتی و عزت جناب عالی و پیشرفت روزافزون ملت ایران را مسئلت دارم.
محمود احمدی نژاد

منبع: سایت شبکه خبر

 

نظر فراموش نشود

دسته ها :
سه شنبه پانزدهم 11 1387

شرکت بریتیش تله کام یا همان BT لیستی از احمقانه ترین سوالاتی را که کاربران کامپیوتری یا اینترنتی این شرکت ارتباطی از مشاوران آنها پرسیده اند منتشر کرد. به نوشته پایگاه اینترنتی روزنامه مترو برخی از این سوالات آنقدر خنده دار است که حتی خود سوال کنندگان پس از فهمیدن اشتباه خود به احمقانه بودن آن اعتراف کرده اند. لیست احمقانه ترین سوالات IT که از مشاوران شرکت BT انگلستان پرسیده شده به شرح زیر است:

1- کاربر: کامپیوتر می گوید هر کلیدی را (any keys) فشار دهید اما من نمی توانم دکمه any را روی کیبوردم پیدا کنم.

2- کاربر: من نمی توانم کانال های تلویزیون را با مونیتورم عوض کنم.

3- کاربر: من با یک نفر در اینترنت آشنا شدم می توانید شماره تلفن او را برای من پیدا کنید.

4- کاربر: اینترنت من کار نمی کند؟
مشاور: مودم را وصل کرده اید ، همه سیم های کامپیوتر را چک کرده اید؟
کاربر: نه الان فقط مانیتور جلوی من است هنوز کامپیوتر و مودم را از جعبه در نیاورده ام!

5- کاربر: پسر 14 ساله من برای کامپیوتر رمز گذاشته و حالا من نمی توانم وارد آن شوم.
مشاور: رمز آن را فراموش کرده؟
کاربر: نه آن را به من نمی گوید چون با من لج کرده

6- مشاور: لطفا روی My Computer ،کلیک کنید.
کاربر: من فقط کامپیوتر خودم را دارم کامپیوتر شما پیش من نیست.

7- مشاور: مشکل شما به خاطر نرم افزار اسپای ویری است که روی دستگاهتان نصب شده(اسپای در انگلیسی به معنی جاسوس است)
کاربر: اسپای!؟ ببینم یعنی او می تواند از داخل مانیتور وقتی لباس عوض می کنم من را ببیند؟

8- کاربر: ماوس پد من سیم ندارد!
مشاور: من فکر کنم متوجه منظور شما نشدم. ماوس پد شما قرار نیست سیمی داشته باشد.
کاربر: پس چگونه می تواند ماوس را پیدا کند؟ یعنی وایرلس است؟

در یک مورد دیگر نیز مرکز مشاوره مایکروسافت در انگلیس لیستی از سوال های ابلهانه مشتریانش را اینگونه منتشر کرده است.

مرکز مشاوره: چه نوع کامپیوتری دارید؟
مشتری: یک کامپیوتر سفید...

مشتری : سلام، من «سلین» هستم. نمی تونم دیسکتم رو دربیارم
مرکز : سعی کردین دکمه رو فشار بدین؟
مشتری : آره ولی اون واقعاً گیر کرده
مرکز : این خوب نیست، من یک یادداشت آماده می کنم...
مشتری : نه... صبر کن... من هنوز نذاشتمش تو درایو... هنوز روی میزمه.. ببخشید...

مرکز : روی آیکن My Computer در سمت چپ صفحه کلیک کن.
مشتری : سمت چپ شما یا سمت چپ من؟

مرکز : روز خوش، چه کمکی از من برمیاد؟
مشتری : سلام... من نمی تونم پرینت کنم.
مرکز : میشه لطفاً روی Start کلیک کنید و...
مشتری : گوش کن رفیق؛ برای من اصطلاحات فنی نیار! من بیل گیتس نیستم، لعنتی!

مشتری : سلام، عصرتون بخیر، من مارتا هستم، نمی تونم پرینت بگیرم. هر دفعه سعی می کنم میگه : «نمی تونم پرینتر رو پیدا کنم» من حتی پرینتر رو بلند کردم و جلوی مانیتور گذاشتم ، اماکامپیوتر هنوز میگه نمی تونه پیداش کنه...

مشتری : من توی پرینت گرفتن با رنگ قرمز مشکل دارم...
مرکز : آیا شما پرینتر رنگی دارید؟
مشتری : نه.

مرکز : الآن روی مانیتورتون چیه خانوم؟
مشتری : یه خرس Teddy که دوستم از سوپرمارکت برام خریده.
مرکز : و الآن F8 رو بزنین.
مشتری : کار نمی کنه.
مرکز : دقیقاً چه کار کردین؟
مشتری : من کلید F رو 8 بار فشار دادم همونطور که بهم گفتید، ولی هیچ اتفاقی نمی افته...

مشتری : کیبورد من دیگه کار نمی کنه.
مرکز : مطمئنید که به کامپیوترتون وصله؟
مشتری : نه، من نمی تونم پشت کامپیوتر برم.
مرکز : کیبوردتون رو بردارید و 10 قدم به عقب برید.
مشتری : باشه.
مرکز : کیبورد با شما اومد؟
مشتری : بله
مرکز : این یعنی کیبورد وصل نیست. کیبورد دیگه ای اونجا نیست؟
مشتری : چرا، یکی دیگه اینجا هست. اوه... اون یکی کار می کنه!

مرکز : رمز عبور شما حرف کوچک a مثل apple، و حرف بزرگ V مثل Victor، و عدد 7 هست.
مشتری : اون 7 هم با حروف بزرگه؟

یک مشتری نمی تونه به اینترنت وصل بشه...
مرکز : شما مطمئنید رمز درست رو به کار بردید؟
مشتری : بله مطمئنم. من دیدم همکارم این کار رو کرد.
مرکز : میشه به من بگید رمز عبور چی بود؟
مشتری : پنج تا ستاره.

مرکز : چه برنامه آنتی ویروسی استفاده می کنید؟
مشتری : Netscape
مرکز : اون برنامه آنتی ویروس نیست.
مشتری : اوه، ببخشید... Internet Explorer
مشتری : من یک مشکل بزرگ دارم. یکی از دوستام یک Screensaver روی کامپیوترم گذاشته، ولی هربار که ماوس رو حرکت میدم، غیب میشه!

مرکز : مرکز خدمات شرکت مایکروسافت، می تونم کمکتون کنم؟
مشتری : عصرتون بخیر! من بیش از 4 ساعت برای شما صبر کردم. میشه لطفاً بگید چقدر طول میکشه قبل از اینکه بتونین کمکم کنید؟
مرکز : آآه..؟ ببخشید، من متوجه مشکلتون نشدم؟
مشتری : من داشتم توی Word کار می کردم و دکمه Help رو کلیک کردم بیش از 4 ساعت قبل. میشه بگید کی بالاخره کمکم می کنید؟

مرکز : چه کمکی از من برمیاد؟ مشتری : من دارم اولین ایمیلم رو می نویسم.
مرکز : خوب، و چه مشکلی وجود داره؟
مشتری : خوب، من حرف a رو دارم، اما چطوری دورش دایره بذارم؟

 

منبع: www.gist.ir به نقل از پویش

http://www.poooyesh.com/news/news.php?id=5

دسته ها :
سه شنبه هفدهم 10 1387
سلام ، من وقتی نمیگم « نظر یادتون نره » خودتون لطف کنید نظر بدین !
دسته ها :
شنبه هفتم 10 1387

این لینک مستقیم دانلود یک انیمیشن فلش است که از روی زمین تا بزرگترین مناطق جهان رو نشون میده.

http://dingo.care2.com/cards/flash/5409/galaxy.swf

این فایل رو با فلش پلیر باز کنید. منبع www.nationalgeographic.com

دسته ها :
پنج شنبه پنجم 10 1387
دانشجویی سر امتحان فیزیک به سوال زیر برخورد کرد:
"چگونه می توان با استفاده از یک فشارسنج ارتفاع یک ساختمان را حساب کرد"؟
او جواب زیر را برای این سوال نوشت:
"یک فشار سنج (ترجیحا خراب) را از بالای ساختمان به پایین می اندازیم و زمان رسیدن آن را به زمین محاسبه می کنیم (
t ) . با استفاده از فرمول h=1/2 at^2 + V0 t
و قرار دادن
a=g=9.8 و V0=0 می توان ارتفاع ساختمان ( h ) را با دقت خوبی حساب کرد". وی در ادامه نحوه اندازه گیری دقیق زمان و جزئیات دیگر را توضیح داد.
استاد درس که انتظار چنین جوابی را نداشت مساله را با همکارانش در میان گذاشت. تصمیم بر این شد که طی یک امتحان شفاهی از دانشجو بخواهند که جواب درست سوال را پیدا کند.
دانشجو 15 دقیقه وقت داشت تا به سوال جواب دهد. او با عصبانیت کاغذ و قلمی برداشت و شروع به نوشتن کرد و توضیح داد که به دلیل جوابهای متفاوتی که در ذهن دارد باید به نحوی آنها را مرتب کند و بدون اینکه حرف دیگری بزند 10 دقیقه تمام نوشت و بعد نوشته هایش را تحویل داد و رفت. پاسخ او چنین بود:

1- جوابی که شما می خواهید این است که فشارهوا را در پایین و بالای ساختمان حساب کرده، از روی اختلاف فشار در واحد طول ارتفاع ساختمان را حساب کنبم، ولی دقت این روش بسیار پایین است و روشی که در امتحان نوشتم و روشهای دیگری که در ادامه می آیند، دقیق تر هستند.

2- فشارسنج را با طنابی از بالای ساختمان به پایین آویزان می کنیم تا نزدیک سطح زمین برسد. اگر آنرا مانند یک پاندول با دامنه کم به نوسان درآوریم با محاسبه پریود نوسان پاندول می توان فاصله بام ساختمان تا مرکز ثقل فشارسنج را حساب کرد.

3- فشارسنج را مانند روش قبل از بالای ساختمان آویزان می کنیم تا به سطح زمین مماس شود. با متر کردن طناب مصرفی می توان ارتفاع ساختمان را محاسبه نمود.

4- در یک روز آفتابی فشارسنج را روی زمین می گذاریم. با اندازه گیری طول سایه فشارسنج و سایه ساختمان و با معلوم بودن ارتفاع فشارسنج، جواب مساله با یک تناسب ساده حل می شود.

5- طول فشارسنج را با خط کش اندازه می گیریم و بعد ساختمان را با همان فشارسنج متر می کنیم.

6- یک ستون آب به ارتفاع ساختمان درست می کنیم و فشار آب موجود در عمق انتهایی ستون را اندازه می گیریم. محاسبات بعدی بدیهی هستند.

7- فشارسنج را می فروشیم و با مقداری از پول بدست آمده، یک متر به اندازه کافی بلند می خریم.

8- ولی بهترین روشی که پیشنهاد می کنیم این است که به سرایداری ساختمان مراجعه کنید و از او بخواهید در ازای گرفتن یک فشارسنج نو، ارتفاع ساختمان را به شما بگوید.

نتیجه اخلاقی: دانشجو نمره سوال را گرفت.
نتیجه منطقی: سعی کنید همان جوابی را که از شما می خواهند بنویسید، چون ممکن است به اندازه این دوستمان خوش شانس نباشید!
دسته ها :
جمعه بیست و نهم 9 1387
X