رییس آموزش و پرورش رامسر از تشکیل و راه‌اندازی باشگاه نجوم در مرکز پژوهش‌سرای دانش‌آموزی این شهرستان در روز یکشنبه خبر داد و بر لزوم توجه به تحقیقات در این عرصه تاکید کرد. 

"محمدصالح رضاخانی" در گفت و گو با ایرنا افزود: باشگاه نجوم رامسر در راستای تحقق اهداف علمی خود و همسو با فعالیت‌های مراکز علمی ایرانی، برنامه‌هایی را فعالیت مطلوب خود تدارک دیده است. 

وی با اشاره به این که همه مدارس این شهرستان به سیستم ‪IT‬مجهز هستند، یادآور شد: اولین دبیرستان هوشمند رامسر با صرف ‪۲۰۰‬میلیون ریال راه‌اندازی می‌شود. 

"مهدی میرفتحی" کارشناس ارشد فیزیک نیز گفت: در راستای سال جهانی نجوم برای نخستین بار در مازندران پژوهش‌سرای دانش آموزی رامسر با یک برنامه مدون اقدام به تشکیل باشگاه نجوم نموده است. 

وی اضافه کرد: برگزاری کارگاه آموزشی ، مسابقه نقاشی ، نمایش فیلم ، انتشار دفترچه‌های آموزشی و کلاس‌های آموزشی از جمله برنامه این باشگاه است. 

به گفته وی جلسه باشگاه نجوم رامسر در روزهای پنجشنبه برگزار می‌شود و علاقه‌مندان می‌توانند به این باشگاه مراجعه می‌نمایند. 

در غرب مازندران تنها پژوهش‌سرای دانش‌آموزی رامسر فعالیت دارد. 

شهرستان رامسر با ‪۱۲‬هزار نفر دانش‌آموز در غرب مازندران واقع شده است.

 

در آستانه سال جهانی نجوم و جهت تشویق علاقمندان به فراگیری کاربردهای فیزیک ، شیمی و ریاضی ، انجمن نجوم رامسر با همیاری پژوهش سرای دانش آموزی فرید رامسر ، همایش آشنایی با آسمان شب را در قالب باشگاه نجوم رامسر برگزار می نماید. این باشگاه شامل پخش فیلم های آموزشی نجوم، ارائه سخنرانی های کوتاه پیرامون ستاره شناسی و ... می باشد.باشگاه نجوم نخستین پنجشنبه هر ماه برگزار خواهد شد . نخستین جلسه باشگاه نجوم رامسر پنجشنبه3 بهمن 1387 راس ساعت 15 عصر در آمفی تئاتر کانون شهید سلیمان نژاد برگزار خواهد شد. انتشار ماهنامه خبری آسمان برای همه - کارگاه رصد خورشید و کلاس های آموزش نجوم مقدماتی از جمله دیگر فعالیت ها به شمار می آیند. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به پایگاه های اینترنتی زیر مراجعه نمایید:

www.ramsky.netfirms.com

 www.pdframsar.ir

 

من هم که رامسریم و امیدوارم که بتوانم عضو آن شوم.(خواهش از مسئولان انجمن)  

پنج شنبه هفدهم 11 1387
آیا می دانستید که ناخن های شما می توانند سرنخ هایی در مورد سلامت عمومی شما بدهند؟ سفید شدن ناخن، زرد شدن آن و علائم دیگری که در ناخن ها ظاهر می شوند به چه معنی می توانند باشند؟

شما می توانید مشکلات و بیماری های اعضای داخلی بدن تان(مشکلات ریه، قلب، کبد و …) را در ناخن هایتان ببینید.

ناخن های رنگ پریده

ناخن های بسیار رنگ پریده بسیاری از اوقات به افزایش سن نسبت داده می شوند. اما می توانند نشانه بیماری های زیر نیز باشند:
آنمی (کم خونی)
نارسایی احتقانی قلب
دیابت
مشکلات کبدی
سو تغذیه

ناخن های سفید

اگر ناخن ها سفید شده اند و اطراف ناحیه سفید، یک حاشیه پر رنگ وجود دارد، می تواند نشان دهنده وجود مشکلات کبدی مانند هپاتیت باشد.

ناخن های زرد

یکی از شایع ترین دلایل زرد شدن ناخن ها، عفونت قارچی است. چنانچه عفونت قارچی پیشرفت کند باعث بلند شدن ناخن از بستر و ضخیم شدن و خورد شدن لبه های ناخن می شود. در بعضی موارد نادر، ناخن های زرد می تواند نشان دهنده بیماری های جدی تری مانند بیماری تیروئید پیشرفته و یا پسوریازیس باشند.

ناخن های متمایل به آبی

ناخن هایی که دارای ته رنگ آبی هستند، نشان دهنده این هستند که بدن به مقدار کافی اکسیژن دریافت نمی کند. در واقع این حالت می تواند نشان دهنده یک عفونت در ریه مانند پنومونیا باشد.

ناخن های با سطح نا هموار

چنانچه سطح ناخن نا هموار و نقطه نقطه و موجدار شده است، مینواند یکی از نشانه های اولیه پسوریازیس و یا التهاب مفاصل باشد. پسوریازیس یک مشکل پوستی است که در ۱۰% از موارد از ناخن ها شروع می شود.

ناخن های ترک دار و شکننده

ناخن های خشک و شکننده که به دفعات ترک می خورند، می توانند نشان دهنده بیماری های تیروئید باشند. ناخن های شکننده و تر کدار با نما و ته رنگ زرد، نشان دهنده عفونت قارچی ناخن ها هستند.

ناخن با حاشیه و پوست اطراف پف کرده

اگر پوست اطراف ناخن، قرمز شده و پف کرده است، نشان دهنده این است که شیار اطراف ناخن دچار التهاب شده است. این حالت می تواند نشان دهنده بیماری لوپوس و یا سایر بیماری های بافت همبندی باشد.

خطوط سیاه زیر ناخن

به ناخن هایی که دارای خطوط سیاه هستند بایستی به سرعت رسیدگی شود. این خطوط سیاه معمولا نشانه ملانوما(خطرناک ترین نوع سرطان پوست) هستند.

تحلیل رفتن و کوتاه شدن ناخن ها

گاز گرفتن ناخن ها ممکن است فقط یک عادت در بعضی افراد باشد، اما در بعضی موارد نشان دهنده اظطراب و استرس پایدار است که نیاز به مداخله پزشکی دارد. همچنین ممکن است نشانه اختلال روانی جبری-وسواسی باشد.

در پایان به این نکته توجه کنید که بسیاری از تغییرات ناخن ها، بی ضرر هستند و همیشه نشان دهنده بیماری نیستند. برای مثال هر کسی که ناخن هایش سفید است به معنی ابتلای او به هپاتیت نیست. چنانچه از تغییرات ناخن خود نگرانید و آن را غیر طبیعی می دانید، با یک متخصص پوست و مو مشورت کنید.

منبع: http://napteam.com

لینک مطلب: http://napteam.com/?p=3391 

دسته ها : سایر
چهارشنبه نهم 11 1387
سیارک 2003 YN107 در حال حلقه زنی در اطراف سیاره زمین می باشد. این سیارک تنها 20 متر عرض دارد و ابعاد آن برای رویت با چشم غیر مسلح بسیار کوچک است و هر سال یک دور به دور خورشید می گردد.
محققان با اشاره به رسیدن سیارک مذکور در سال 1999, افزودند: این جرم بسیار نادر مانند "بطری بازکن" ها در اطراف زمین می گردند و امیدواریم بتوانیم با پوشش دادن به موقع این رویداد سعی در جلب توجه افکار عمومی نسبت به برخورد سیارک ها به زمین باشیم
بیشتر سیارک های نزدیک به ما هنگامی که به زمین نزدیک می شوند در ارتفاع هایی نزدیک به زمین شروع به حرکت می کنند و اغلب آنها نزدیک زمین می شوند و سپس بعد از مدتی در مسیر خود تغییر ایجاد می کند و گهگاه در برخی از جراید نامی از آنان نیز ذکر می شود اما سیارک 2003 YN107 بسیار متفاوت عمل کرده است یا به بیان بهتر علاقه ای نسبت به ترک کردن زمین ندارد!

این دسته از سیارک ها را کوربیتال (coorbital) نامیده اند آنها همراه زمین به دور خورشید می گردند و دوره گردش آن ها به دور خورشید با زمین برابر است. به بیان ساده تر این سیارک ها مانند ماه همراه زمین خورشید را دور می زنند.

درواقع این دسته از سیارک ها به طور کامل جذب گرانش زمین نمی شوند و اخترشناسان می دانند که سیارک های کوچک مانند 2003 YN107 و 2002 AA29 و 2004 GU9 و 2001 GO2 والبته تعدادی بیشتر هم ممکن است دچار چنین سناریویی بشوند و یکی دیگر از کارهای اخترشناسان تهیه فهرست از این دسته سیارک ها است.
شایان ذکر است که از میان سیارک های نام برده شده تنها سیارک 2003 YN107 و 2004 GU9 در نزدیکی زمین قرار دارند و باقی در اطراف مدار زمین پراکنده شده است. سیارک 2004 GU9 به دلیل داشتن حدود 200 متر عرض مورد توجه است و بر اساس مقاله ی منتشر شده در ماهنامه انجمن نجوم سلطنتی این سیارک برای 500 سال به دور زمین خواهند گشت.

هر رویارویی برای محققان می تواند فرصتی جدید برای بررسی و اکتشاف باشد لازم به ذکر است که بیشتر تلسکوپ های غول پیکر نیز نمی توانند این سیارک های کوچک را مشاهده کنند و آنها در بهترین وضعیت مانند نقطه ای کم فروغ خود نمایی می کنند اما امروزه پروژه های فضایی بسیار پیشرفته هستند ودانمشندان قصد دارند آنها را از نزدیک مورد مشاهده و بررسی قرار دهند

منبع : www.nightsky.ir

http://www.nightsky.ir/content/view/783/1 : لینک خبر 

دسته ها : ستاره شناسی
چهارشنبه نهم 11 1387
X