بازتاب گسترده پرتاب ماهواره ملی امید در رسانه های جهان
مطبوعات جهان امروز دقایقی بعد از پرتاب موفقیت آمیز ماهواره ملی امید از سوی ایران، به انعکاس این خبر پرداخته و نکته مهم تاکید آنها بر داخلی بودن این ماهواره است.

به گزارش خبرگزاری مهر، پرتاب ماهواره ملی امید که صبح امروز سه شنبه با موفقیت انجام شد و در مسیر زمین قرار گرفت، واکنش زیادی در مطبوعات جهان به دنبال داشت.

دراین باره خبرگزاری ریانووستی با این عنوان که ماهواره ملی امید ایران در مدار زمین قرار گرفت، نوشت: این ماهواره از نوع ماهواره سبک است و با هدف برقراری ارتباطات متقابل ماهواره ای و ایستگاه زمینی، تعیین مشخصات مداری و تله متری مشخصات زیر سامانه ها در مدار زمین قرار گرفت.

به نوشته این خبرگزاری روسی، ماهواره امید هر 24 ساعت 15 بار به دور زمین می چرخد.

پایگاه خبری "عرب آنلاین" هم با انعکاس این خبر نوشت: ایران ماهواره امید، اولین ماهواره ساخت داخلی را پرتاب کرد و این موفقیت درحالی به دست آمد که ایران به علت برنامه هسته ای، درمعرض فشار بین المللی قرار دارد.

خبرگزاری فرانسه و رویترز نیز با انتشار این خبر نوشتند: ایران برای اولین بار در تاریخ خود، ماهواره ای به نام " امید " را با استفاده از موشک " سفیر 2" به هوا پرتاب کرد.

خبرگزاری عربستان هم با درج این مطلب در سایت خود نوشت: همه اجزای این ماهواره و موشک " سفیر 2 " که حامل آن بود، ساخت ایران است.

پایگاه خبری محیط هم در ادامه با اشاره به این خبر نوشت: عملیات پرتاب ماهواره ملی امید با نظارت محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران انجام شد.

شبکه تلویزیونی الجزیره قطر هم درخبری گزارش داد: ایران برای اولین ماهواره ساخت داخل را به هوا پرتاب کرد.

"رادیو سوا" نیز نوشت: ایران برای اولین ماهواره ساخت داخل را با استفاده از موشک " سفیر 2 " به هوا پرتاب کرد.

 

ماهواره ملی "امید" با موفقیت پرتاب و در مدار زمین قرار گرفت
ماهواره ملی امید همزمان با دهه فجر انقلاب اسلامی و در آستانه سی امین سالگرد پیروزی انقلاب با دستور دکتر محمود احمدی نژاد رئیس جمهور با موفقیت به فضا پرتاب و در مدار کره زمین قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری مهر، متن دستور رئیس جمهور به این شرح است : با استعانت از خدای یگانه وخالق زمین وآسمانها حضرت حق وبا توسل به انبیا واولیای الهی به ویژه اخرین ستاره تابناک اسمان امامت و ولایت حضرت مهدی (عج )و با سلام و درود بی پایان به روح بلند امام راحل عظیم الشان و شهدای گرانقدر انقلاب و در ایام خجسته دهه مبارک فجر و سی امین سالگرد پیروزی عظیم "ملت ایران و بشریت "در انقلاب اسلامی ، اجازه پرتاب ماهواره ملی امید به وسیله "ماهواره بر سفیر 2 "را صادر می نمایم وبه مناسبت شعارهای ملت ایران در دهه فجر 57، شعار الله اکبر را سر آغاز این حرکت نوین قرار می دهم .

الله اکبر ، الله اکبر ، الله اکبر.

انشاء الله بر ملت ایران وهمه ملتهای آزاده مبارک باشد.

ماهواره ملی امید بوسیله ماهواره بر سفیر 2 که به صورت کاملاً بومی در کشور طراحی و ساخته شده است، درمدارزمین قرار گرفت.

این ماهواره ازنوع ماهواره سبک است که با هدف برقراری ارتباطات متقابل ماهواره و ایستگاه زمینی، تعیین مشخصات مداری و تله متری مشخصات زیرسامانه ها، در مدار زمین قرار می گیرد ، ماهواره امید هر 24 ساعت 15 بار به دور زمین می چرخد و در هر دور، دو بار به وسیله ایستگاههای زمینی دورسنجی و بردسنجی کنترل و هدایت می شود.

این ماهواره ملی با دو باند فرکانسی و هشت آنتن، اطلاعاتی را به زمین ارسال و از زمین دریافت می کند.

ماهواره بر سفیر 2 نیز به عنوان پرتابگری دقیق و هدایت پذیر، قادر است ماهواره های سبک را تا ماوراء جو پرتاب و در مدار پیش بینی شده قرار دهد. کلیه قطعات و اجزاء این ماهواره وماهواره بر از جمله موتور ماهواره بر که از تکنولوژی بسیار بالایی برخوردار است، بدست متخصصان افتخارآفرین صنایع هوافضای کشور طراحی و تولید شده است.

ماهواره امید در بهمن ماه سال گذشته با حضور ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران رونمایی و ماهواره بر سفیر 1 در خرداد ماه سال جاری با حضور ریاست جمهوری بصورت آزمایشی با موفقیت پرتاب شد.

پرتاب ماهواره ملی امید رخدادی بزرگ و افتخارآمیز در تاریخ کشور است
رئیس جمهوری اسلامی ایران با تبریک پرتاب موفقیت آمیز ماهواره ملی«امید» به ملت بزرگ ایران آن را رخدادی بزرگ و افتخار آمیز در تاریخ کشورمان دانست و گفت: پرتاب ماهواره ملی«امید» جایگاه کشورمان را ارتقاء داده و فرصتهای زیادی را پیش روی ملت عزیز ایران قرار خواهد داد.
به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر محمود احمدی نژاد پس از پرتاب موفقیت آمیز ماهواره ملی «امید» به وسیله ماهواره‌ بر «سفیر 2» تقارن آن را با ایام الله دهه فجر و میلاد امام کاظم(ع) فرخنده و مبارک  و آن را هدیه بزرگی برای ملت ایران دانست و گفت: این رخداد بزرگ پس از ماهها تلاش پیگیر، تحقیق و پژوهش و محاسبه های پیچیده ریاضی انجام شده و با موشکی که آن هم به طور کامل توسط متخصصین و دانشمندان کشورمان ساخته شده است به فضا پرتاب شد .

دکتر احمدی نژاد با بیان اینکه ماهواره ملی «امید» با الطاف الهی و عنایات حضرت ولی عصر(عج) در مدار پیش بینی شده قرار گرفته است اظهار داشت: این رخداد افتخار آمیز را صمیمانه به همه ملت ایران، جوانان، متخصصین، دلسوزان و عاشقان ایران زمین و همه عدالت طلبان تبریک می گویم.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه امروز در فضا نیازمند پیچیده ترین و پیشرفته ترین فناوریهای روز دنیا است خاطرنشان کرد: چندین مجموعه بزرگ دست به دست هم دادند تا این کار عظیم با موفقیت انجام شود.

دکتر احمدی نژاد در ادامه با اشاره به ویژگیهای ماهواره ملی امید گفت: موشکی که پرتاب شده دو مرحله ای است به این معنی که تا مسافت روشنی را موشک اول طی می کند و سپس موشک دوم از دل موشک اول رها می شود و ماهواره را تا مسیر بالاتری حمل می کند. در نقطه معینی نیز مجددا ماهواره با اهرمهایی به سمت مسیر تعیین شده پرتاب می شود.

رئیس جمهور افزود: فناوری ماهواره امید که باید بتواند در مدار حرکت کرده و اطلاعاتی که انتظار داریم به زمین منتقل کند همه ساخت متخصصین داخلی کشورمان است. البته فعلا همه کارآییهای مورد نیاز در این ماهواره نصب نشده است و صرفا فن پرتاب و قرار دادن آن در مدار زمین مد نظر بوده است.

دکتر احمدی نژاد در ادامه با اشاره به اینکه ایستگاههای زمینی که ماموریت دریافت پیام از ماهواره را بر عهده دارند گفت: ایستگاههای زمینی دو ماموریت اصلی دارند و آن ردیابی مسیر ماهواره و دریافت پیام از آن است و اکنون ایستگاههای ثابت و متحرک فراوانی در داخل کشور و بعضی کشورها قرار گرفته است تا پیامها را از ماهواره دریافت کنند که تکنولوژیهای به کار رفته در این ایستگاهها نیز به طور کامل ساخت ایران است.

رئیس جمهور با بیان اینکه کشورمان مجموعه کامل تکنولوژی ماهواره را در اختیار دارد تصریح کرد: از این به بعد کار متخصصین کشورمان ارتقای آن از لحاظ افزایش وزن و ارتفاع بیشتر ماهواره است.

دکتر احمدی نژاد با اشاره به اینکه ماهواره ای که توسط کشورمان به فضا پرتاب شده در مقایسه با بسیاری از کشورها کم هزینه تر و سریعتر انجام گرفته است خاطرنشان کرد : برخی از کشورها نه مرحله را طی کرده اند تا به نقطه ای که متخصصین کشورمان تنها با سه مرحله به آن رسیده اند برسند.

رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه پیشرفتهای علمی کشورمان صلح آمیز و در راستای تقویت دوستی و برادری در جهان است اظهار داشت: ملت ایران علم را در خدمت صلح، عشق و برادری و کمال جامعه انسانها دنبال می کند و نگاه ما به علم و فناوریهای علمی با نگاه توسعه طلبان و قدرت مداران متفاوت است چرا که ما نگاه توحیدی به علم داریم و نگاه آنها شیطانی است.
دکتر احمدی نژاد با اشاره به تبلیغات منفی دشمنان علیه فناوریهای علمی کشورمان گفت: اینگونه تبلیغات طبیعی است چرا که آنها سی سال تلاش کرده اند که القاء کنند جمهوری اسلامی نمی تواند پیشرفت کند ولی وقتی امروز بر عکس حرف آنها، ملت ایران روز به روز قله های پیشرفت و تعالی را در عرصه های مختلف طی می کند ، طبیعی است که آنها ناراحت باشند. البته امیدواریم آنها از اینگونه اقدامات خود دست بردارند چرا که هیچکس در دنیا حرف آنها را علیه ملت ایران نمی پذیرد .

رئیس جمهور با بیان اینکه همه ملتها پیشرفت ملت ایران را متعلق به خود می دانند گفت: مطمئن هستم وقتی این خبر منتشر شود همه ملتها خوشحال خواهند شد چرا که ارتباط ایران با سایر ملتها یک ارتباط عاطفی است و حرفهای دشمنان نه تنها نمی تواند خدشه ای به این جایگاه وارد کند بلکه آن را عمیق تر و برجسته تر هم خواهد کرد. 

دکتر احمدی نژاد خاطرنشان کرد: پرتاب ماهواره امید این باور را در انسان تقویت می کند که هر هدفی برای ملت ایران دست یافتنی است و هیچ مانعی نمی تواند از پیشرفت کشورمان ممانعت کند. در عصر اندیشه و فرهنگ دیگر نمی توان با زبان صدا و تحریم با ملتها بخصوص ملت ایران حرف زد.

 

منبع: خبر گزاری مهر


دسته ها : سایر
سه شنبه پانزدهم 11 1387
X