ماهواره ملى امید با موفقیت در مدار قرار گرفت
*‌ماهواره ملى امید به کمک موشک ماهواره ‌بر سفیر (2) به فضا پرتاب شد و در مدار پیش‌بینى شده قرار گرفت *موشک ماهواره بر سفیر (2) به عنوان پرتابگرى دقیق و هدایت پذیر، قادر است ماهواره‌هاى سبک را تا ماوراء جو پرتاب و در مدار پیش بینی شده قرار دهد

در آستانه جشن عظیم ملت ایران به مناسبت سی‌امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ،ماهواره ملی امید با فرمان دکتر محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور با موفقیت به فضا پرتاب شد ودر مدار پیش‌بینی شده قرارگرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از واحد مرکزی خبر، متن فرمان رئیس جمهور به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم عجل لولیک الفرج والعافیه والنصروجعلنا من خیر انصاره واعوانه والمستشهدین بین یدیه.

با استعانت از خدای یگانه وخالق زمین وآسمان‌ها حضرت حق وبا توسل به انبیا واولیاء الهی به ویژه آخرین ستاره تابناک اسمان امامت و ولایت حضرت مهدی (عج) و با سلام و درود بی‌پایان به روح بلند امام راحل عظیم‌الشأن و شهدای گرانقدر انقلاب و در ایام خجسته دهه مبارک فجر و سی‌امین سالگرد پیروزی عظیم "ملت ایران و بشریت" در انقلاب اسلامی، اجازه پرتاب ماهواره ملی امید به وسیله "ماهواره بر سفیر 2" را صادر می‌کنم وبه مناسبت شعارهای ملت ایران در دهه فجر 57، شعار الله اکبر را سر اغاز این حرکت نوین قرار می دهم.

الله اکبر ، الله اکبر ، الله اکبر.

انشاء الله بر ملت ایران وهمه ملت‌های ازاده مبارک باشد.

ماهواره ملی امید بوسیله ماهواره بر سفیر 2 که به صورت کاملاً بومی در کشور طراحی و ساخته شده است، درمدارزمین قرار گرفت.

ماهواره ملی امید از نوع ماهواره سبک است، این ماهواره با هدف برقراری ارتباطات متقابل ماهواره و ایستگاه زمینی، تعیین مشخصات مداری و تله متری مشخصات زیرسامانه‌ها، در مدار زمین قرار داده شده است، ماهواره امید هر 24 ساعت 15 بار به دور زمین می‌چرخد و در هر دور، دو بار به وسیله ایستگاه‌های زمینی دورسنجی و بردسنجی کنترل و هدایت می‌شود.

ماهواره ملی امید با دو باند فرکانسی و هشت آنتن، اطلاعاتی را به زمین ارسال و از زمین دریافت می‌کند.

موشک ماهواره بر سفیر 2 نیز به عنوان پرتابگری دقیق و هدایت پذیر، قادر است ماهواره‌های سبک را تا ماوراء جو پرتاب و در مدار پیش بینی شده قرار دهد. کلیه قطعات و اجزاء این ماهواره و ماهواره بر از جمله موتور ماهواره بر که از تکنولوژی بسیار بالایی برخوردار است، بدست متخصصان افتخارآفرین صنایع هوافضای کشور طراحی و تولید شده است.

این ماهواره در اولین اقدام قرار است پیام رئیس جمهور با صدای وی را به زمین مخابره کند.

یادآوری می‌شود ماهواره امید در بهمن ماه سال گذشته با حضور رئیس جمهور رونمایی و ماهواره بر سفیر (1) در خرداد ماه سال جاری با حضور ریاست جمهوری به صورت آزمایشی با موفقیت پرتاب شد.

گفتنی است موشک ماهواره‌بر سفیر 2مرحله‌ای بوده و در هر مرحله از موتورهای جداگانه استفاده شده است. طول این ماهواره‌بر 22 متر، قطر آن 25/1 متر و وزن آن بیش از 26 تن است. سفیر دارای ارتفاع حضیض 250 کیلومتر و ارتفاع اوج 500 کیلومتر است و امکان قرار دادن محموله‌های سبک در مدار پایین را به کشور می‌دهد.

منبع: dolat.ir

 

 پرتاب ماهواره «امید» با موشک ایرانی
همزمان با میلاد فرخنده حضرت ولی عصر(عج) صورت گرفت

•ستاد کل نیروهای مسلح در پیامی، دومین پرتاب
    موفقیت آمیز «ماهواره بر» سفیر را به محضر
    حضرت حجت امام عصر (عج) و نایب بر حقش مقام
    معظم رهبری و ملت رشید ایران اسلامی تبریک گفت
    •رئیس جمهور هنگام اعلام دستور پرتاب ماهواره امید
    به فضا، نام مبارک حضرت ولی عصر(عج) را قرائت کرد
    و این ماهواره به مناسبت میلاد باسعادت حضرت
    مهدی موعود (عج) پرتاب شد
    •ماهواره مخابراتی «امید» از محل پایگاه پرتاب فضایی ایران،
    به وسیله موشک ایرانی «سفیر» به فضا فرستاده شد
    •ماهواره پیشرفته «امید» با فناوری کاملاً بومی در حالی
    توسط متخصصان داخلی کشورمان ساخته شد که برخی
    کشورهای پیشرفته حتی کوچک ترین تجهیزات ساخت
    چنین سامانه هایی را در اختیار ایران قرار نمی دهند

    
    گروه سیاسی ـ ماهواره مخابراتی «امید» از محل پایگاه پرتاب فضایی ایران، بوسیله موشک ایرانی «سفیر» به فضا فرستاده شد تا هدیه ای در سالروز میلاد ولی عصر (عج) به ملت ایران باشد.
    ماهواره پیشرفته «امید» با فناوری کاملاً بومی، درحالی توسط متخصصان داخلی کشورمان ساخته شد که برخی کشورهای پیشرفته حتی کوچکترین تجهیزات ساخت چنین سامانه هایی را در اختیار ایران قرار نمی دهند.
    دکتر غلامحسین الهام سخنگوی دولت در این باره گفت: دکتر احمدی نژاد رئیس جمهور در مراسم پرتاب ماهواره مخابراتی «امید» در پایگاه پرتاب فضایی ایران حضور داشته است و این ماهواره با پیام و دستور رئیس جمهور به فضا پرتاب شد.
    الهام در گفت وگو با فارس، پرتاب این ماهواره را به ملت ایران تبریک گفت و افزود: رئیس جمهور در هنگام اعلام دستور پرتاب ماهواره امید به فضا، نام مبارک حضرت ولی عصر(عج) را قرائت کرد و این ماهواره به مناسبت میلاد با سعادت حضرت مهدی(عج) پرتاب شد.
    ستاد کل نیروهای مسلح در پیامی دومین پرتاب موفقیت آمیز ماهواره بر سفیر را به محضر حضرت حجت امام عصر(عج) و نایب بر حقش مقام معظم رهبری و ملت رشید ایران اسلامی تبریک گفت.
    به گزارش ایرنا، در این پیام آمده است: دومین پرتاب ماهواره بر سفیر با حمل نخستین ماهواره امید با موفقیت انجام شد و نام مبارک امام عصر(عج) را در فضا تصویر کرد.ستاد کل نیروهای مسلح در این پیام نوشت: این دومین پرتاب آزمایشی است که بحمدالله به اهداف خود رسید و موجبات شادی و اقتدار ملت شریف ایران اسلامی را فراهم آورد.
    پیش از این نیز راکت کاوشگر ۱ با حضور رئیس جمهور و جمعی از مقامات عالی رتبه کشوری و لشکری در تاریخ ۱۱ بهمن ماه سال ۸۶ به مناسبت دهه فجر پیروزی انقلاب به فضا پرتاب شد تا وظیفه شناسایی محیط پروازی ماهواره ها قبل از پرتاب را انجام دهد که این پرتاب با انعکاس وسیعی در دنیا همراه بود. هم اکنون جمهوری اسلامی ایران جزو معدود کشورهای جهان است که هم ماهواره و هم موشک پرتابگر آن را در اختیار دارد.
    روز جمعه رئیس جمهور کشورمان در جمع ایرانیان مقیم ترکیه از پرتاب قریب الوقوع ماهواره مخابراتی ایران به وسیله موشک و پرتابگر ایرانی خبر داده بود.l

منبع: http://www.magiran.com/npview.asp?ID=1678217

 

پرتاب ماهواره ملی امید به فضا در صدر اخبار رسانه‌های عرب قرار گرفت

خبرگزاری فارس: در حالی که تنها ساعتی از اعلام خبر پرتاب ماهواره ملی امید به فضا از سوی خبرگزاری فارس نمی‌گذرد، این خبر در صدر اخبار رسانه‌های منطقه و جهان قرار گرفته است و لحظه به لحظه بر حجم بازتاب این خبر افزوده می‌شود.


به گزارش فارس، خبرگزاری فرانسه این خبر را به نقل از خبرگزاری فارس بازتاب داد و نوشت ایران نخستین بار در تاریخ خود، ماهواره ملی امید را به وسیله ماهواره‌بر سفیر2 به فضا پرتاب کرد.
خبرگزاری آلمان نیز از دیگر خبرگزاری بود که به بازتاب این خبر پرداخت و گزارش داد که ایران صبح امروز ماهواره ملی را به فضا پرتاب کرده است.
این خبرگزاری گزارش داد که پرتاب این موشک همزمان با سی سی‌امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال 1979 میلادی صورت گرفته است.
بنابر این گزارش، تهران پارسال نیز پرتاب دو موشک ماهواره‌بر را آزمایش کرده بود. تهران پرتاب این موشک تحولی بزرگ در فناوری هوافضای این کشور توصیف کرد که با وجود مجازات‌های اقتصادی تحمیلی علیه ایران به دلیل برنامه‌های هسته‌ای ایران بدان دست یافته است.
خبرگزاری رویتر نیز با انعکاس این خبر تلاش کرد که موفقیت ایران در پرتاب ماهواره ملی امید به فضا را بدون ارائه سند یا مدرک خاصی، به برنامه‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران ارتباط دهد.
این خبرگزاری به نقل از تلویزیون سیمای جمهوری اسلامی ایران گزارش داد که ایران نخستین ماهواره بومی را به مدار فضا پرتاب کرد.
خبرگزاری رویترز، موفقیت ایران را در عرصه هوا فضا را به برنامه‌های هسته‌ای ایران ارتباط داد و نوشت که سازمان ملل تحریم‌هایی را علیه ایران اعمال کرده است زیرا آمریکا و دیگر کشورهای عربی مظنون هستند که ایران در تلاش برای دستیابی به توانمندی هسته‌ای برای تولید سلاح هسته‌ای است.
خبر پرتاب ماهواره ملی امید به فضا توسط ماهواره‌بر سفیر2 در خبرگزاری عربستان‌سعودی "واس " نیز بازتاب داشت.
این خبرگزاری به نقل از خبرگزاری دولتی ایران گزارش داد که این ماهواره با هدف برقراری ارتباطات متقابل ماهواره و ایستگاه زمینی در مدار زمین قرار داده شده است. ماهواره امید هر 24 ساعت 15 بار به دور زمین می‌چرخد و در هر دور، دو بار به وسیله ایستگاه‌های زمینی سنجش از دور و بُردسنجی کنترل و هدایت می‌شود.
بنابر این گزارش، همه قطعات و اجزای این ماهواره و ماهواره‌بر، به دست متخصصان صنایع هوافضای ایران طراحی و تولید شده است.
رادیو و تلویزیون مصر با انعکاس این خبر گزارش داد که ایران نخستین ماهواره بومی خود را به فضا پرتاب کرد.
بنابر این گزارش، سیمای جمهوری اسلامی ایران، تصویری از پرتاب این موشک را به نمایش گذاشت و تأکید کرد که دانشمندان ایرانی و در سایه تحریم‌ها توانستند به دستاوردی دیگر دست یابند و ایران نخستین ماهواره ملی را در مدار فضا قرار داد.
این پایگاه خبری همچنین دستاورد ایران در زمینه دفاعی را به برنامه‌های هسته‌ای مرتبط دانست و گزارش داد که شورای امنیت سازمان ملل مجازات‌هایی را علیه ایران وضع کرده زیرا آمریکا و برخی کشورهای عربی ایران را به تلاش برای دستیابی به توانمندی‌های هسته‌ای برای تولید سلاح هسته‌ای متهم می‌کنند.
این در حالی است که ایران با رد این گزارش ها اعلام کرده است که برنامه هسته‌ای‌اش تنها جنبه صلح‌آمیز دارد و با هدف تولید برق برای رفع نیازمندیهای اقتصادی این کشور است.
خبرنگاری شبکه تلویزیونی الجزیره قطر نیز از تهران گزارش داد: مدار ماهواره "امید " بین 250 تا 500 کیلومتر از سطح زمین فاصله دارد و مسؤولان ایرانی با موفقیت‌آمیز خواندن این اقدام، اعلام کردند که سیگنال‌های مثبت را از این ماهواره دریافت کرده‌اند.
به گزارش الجزیره، ایران پارسال نخستین مرکز فضایی کشور را با هدف پرتاب ماهواره به فضا افتتاح کرد.
خبرگزاری "معا " وابسته به تشکیلات خودگردان فلسطین نیز با بازتاب این خبر گزارش داد که ایران نخستین ماهواره بومی را با ماهواره‌بر سفیر2 به فضا پرتاب کرد.
بنابر این گزارش، این آزمایش نقطه عطفی در برنامه‌های هوافضای ایران به شمار می‌رود.
پایگاه خبری "لبنان‌الآن "نیز تیتر خبر خود را به نقل از خبرگزاری فارس برگزید و گزارش داد که خبرگزاری فارس اعلام کرده است که ایران نخستین ماهواره ملی را به فضا پرتاب کرده است.
این گزارش به نقل از خبرگزاری فارس حاکی است: ماهواره ملی امید به وسیله ماهواره‌بر سفیر2 برای نخستین بار در تاریخ کشورمان به فضا پرتاب شد.
خبرگزاری بحرین "بنا " نیز به انعکاس این خبر پرداخت و نوشت پرتاب این موشک با فرمان احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری به فضا پرتاب شد و در مدار قرار گرفت.
بنابر این گزارش، ایران پارسال نیز چند آزمایش پرتاب موشک ماهواره‌بر به فضا را با موفقیت انجام داد.
 
منبع: فارس نیوز

 


دسته ها :
سه شنبه پانزدهم 11 1387
X