پرتاب ماهواره امید هدیه ای بزرگ به ملت ایران

15 بهمن 1387  10:22
رئیس جمهور پرتاب ماهواره امید در شب میلاد امام موسی کاظم (ع) را هدیه ای بزرگ به ملت ایران دانست.
به گزارش خبرنگار صدا و سیما؛ محمود احمدی نژاد پس از پرتاب ماهواره امید گفت: پس از ماه ها کار فشرده و پیگیری های محاسباتی طولانی، نخستین ماهواره ساخت ایران با موشکی که آن هم به طور کامل ساخت ایران است به فضا پرتاب شد و به لطف الهی و تحت عنایات حضرت ولی عصر(عج) در مدار پیش بینی شده قرار گرفت. 

وی این اقدام بزرگ را به ملت ایران، جوانان، متخصصان و دلسوزان، عاشقان ایران زمین و تعالی انسان و عدالت طلبان تبریک گفت. 

رئیس جمهور حضور در فضا را نیازمند دستیابی به پیچیده و پیشرفته ترین فناوری های روز جهان دانست و گفت: چند مجموعه دست به دست هم دادند تا این کار بزرگ انجام شد. 

احمدی نژاد در خصوص ویژگی های این کار عظیم افزود: خود موشک پرتابگر باید به صورت قائم و در جهت مخالف جاذبه زمین حرکت کند و این موشک دو مرحله است: یک مرحله تا ارتفاعی می رود و موشک دوم از دل موشک اول رها می شود و ماهواره را تا مرحله بالاتری حمل می کند و در نقطه ارتفاعی معین باز می شود، سپس ماهواره با اهرم هایی در زاویه تعیین شده به سمت مسیر پرتاب می شود. 

رئیس جمهور گفت: این دو موشک باید سرعت لحظه پرتاب را به بالای هفت هزار متر بر ثانیه برسانند. 


احمدی نژاد درباره ماهواره نیز خاطرنشان کرد: این ماهواره که ساخت خودمان است باید بتواند در آن مدار حرکت و اطلاعات مورد نظر ما را به ایستگاه های زمینی منتقل کند. 

وی افزود: البته هنوز کارایی های مورد نیاز ما روی این ماهواره نصب نیست و فعلاً فن پرتاب ماهواره و قرار دادن آن را در مدار بدست آورده ایم. 

رئیس جمهور با اشاره به اینکه این ماهواره شبانه روز 15 بار در مداری بیضوی دور زمین می چرخد، گفت: این ماهواره پس از ارسال پیام هایی به زمین موقعیت خود را اعلام می کند. 

احمدی نژاد افزود: ایستگاه های زمینی بخش بعدی کار است که حلقه را کامل می کند و ردیابی مسیر و گرفتن پیام ها دو نقش مهم این ایستگاه هاست. 

وی با اشاره به اینکه خود این ایستگاه ها نیز ساخت داخل است، گفت: این ایستگاه ها به صورت ثابت و متحرک است و با توجه به برنامه وضع هوا، مسیر پرتاب و نوع موشک و ماهواره می توانیم با ایستگاه های سیار، محل ها را تغییر دهیم. 

محمود احمدی نژاد افزود: هم اکنون کل مجموعه را به طور کامل در اختیار داریم که اتفاقی بزرگ و فصلی جدید در علم و فناوری کشور است و جایگاه کشور را در جهان ارتقا می دهد. 

وی مزایای اطلاعاتی، مخابراتی، رسانه ای و زمین شناسی را از دیگر ویژگیهای این اقدام بزرگ دانست. 

رئیس جمهور درباره اقدامات بعدی گفت: از این پس کار ما ارتقای افزایش مراحل و موتورهای موشک هاست تا وزن بیشتری را با خود ببرند. 

وی با بیان اینکه در مقایسه با چند کشوری که موفق به پرتاب ماهواره شده اند، بسیار کم هزینه تر و سریع تر پیش رفته ایم،  افزود: برخی کشورها 9 مرحله آزمایش کردند اما ما در مرحله سوم موفق به پرتاب ماهواره شدیم.

رییس جمهور گفت: همه ملت های آزاده جهان از پرتاب ماهواره امید و دیگر پیشرفت های جمهوری اسلامی ایران خوشحال می شوند. 

احمدی نژاد در خصوص پیام ایران از پرتاب این ماهواره، افزود: این ماهواره پیامی را با صدای بنده به زمین مخابره می کند و آن پیام، پیام صلح و دوستی برای همه جهانیان است چرا که ما علم را در خدمت دوستی، برادری و عدالت می خواهیم. 

رییس جمهور گفت: نگاه ما به جهان با نگاه سلطه طلبان متفاوت است. 

احمدی نژاد تبلیغات سوء دشمنان در مواجهه با پیشرفت های ایران اسلامی به ویژه چنین فناوری هایی را طبیعی دانست و افزود: آنها سی سال است که انتظار مرگ ما را می کشند اما ملت ایران به سرعت و هر روز قله های جدیدی را فتح می کند. 

رییس جمهور ابراز امیدواری کرد: دشمنان ایران اسلامی این مباحث را تمام کنند و به خود آیند. 

احمدی نژاد با اشاره به اینکه انتشار چنین اخباری باعث خوشحالی همه ملتها می شود، گفت: در گام قبلی که پرتابگر کار خود را به درستی انجام داد ملت ها و شخصیت های آزاده جهان پیام های تبریک فراوانی برای ما ارسال کردند. 

وی افزود: ملت های جهان پیشرفت های ما را از آن خود می دانند و وقتی موفقیت ایران را می بینند اشک می ریزند. 

رئیس جمهور گفت: در مقیاس صدها میلیونی مشاهده کردم که مردمی، توجهشان به اخبار ایران بسیار بیشتر از اخبار کشور خودشان است و این به سبب ارتباط عاطفی ملت ایران با سایر ملتهاست. 

وی افزود: اینگونه ارتباطات را هیچ تبلیغاتی نمی تواند مخدوش کند. 
احمدی نژاد در ادامه از تلاش همه دانشمندان ایرانی در انجام دادن چنین اقدام عظیمی قدردانی کرد و گفت: صدا و سیما نیز باید ابعاد علمی، فنی و انسانی این اقدام بزرگ را بیشتر تبیین و این باور را در انسانها تقویت کند که هر هدفی برای ملت ایران دست یافتنی است و هیچ مانعی نمی تواند آنها را از رسیدن به اهداف انسانی بازدارد. 

وی از استکبار جهانی خواست با زبان تحریم و سلاح با ملت ایران سخن نگویند چرا که بچه های دبستانی ما در مقابل تهدیدات آنها لطیفه می سازند. 

رییس جمهور با اشاره به بدقولی برخی از کشورها در پرتاب ماهواره مصباح، گفت: از همه متخصصان خواستم که ماهواره مصباح را نیز خودمان پرتاب کنیم چون آن را خودمان ساخته ایم .
 

 

بازتاب پرتاب ماهواره ملی امید در محافل خبری جهان

15 بهمن 1387  13:10
پرتاب موفقیت آمیز ماهواره ملی امید ساخت متخصصان ایران در در رسانه های خبری جهان بازتاب گسترده داشته است.
به گزارش شبکه خبر، نکته محوری در پخش گزارش های رسانه های غربی اذعان آنها به پیشرفت های علمی ایران در عرصه های مختلف با وجود اعمال محدودیت های غرب ضد کشورمان بود. 

خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس این موفقیت را تحولی دیگر در برنامه فضایی ایران توصیف کرد . 

رویتر نیز در گزارشی فوری از تهران اعلام کرد: ایران موفق شد با وجود محدودیت های اعمال شده غرب، نخستین ماهواره بومی خود را در مدار زمین قرار دهد. 

شبکه خبری بی بی سی هم با اذعان به موفقیت دانشمندان ایرانی در عرصه های مختلف علمی و پژوهشی اعلام کرد: ایرانی ها در نخستین دقایق بامداد امروز نخستین ماهواره مخابراتی بومی خود را با موفقیت به فضا پرتاب کردند و در مدار قرار دادند. 

خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داد : ایران با استفاده از ماهواره بر سفیر 2 نخستین ماهواره ساخت داخل را در مدار زمین قرار داد . 

این خبرگزاری اعلام کرد : تمام قطعات ماهواره امید ساخت ایران است. 

شبکه فرانس 24 نیز ضمن پخش موفقیت آمیز پرتاب ماهواره ملی امید اعلام کرد : ایران توان فضایی خود را به دنیا نشان داد. 

در همین حال پرتاب ماهواه ایرانی در رسانه های خبری روسیه هم بازتاب گسترده ای داشت.خبرگزاری های ایتارتاس و ریانووستی و شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه گزارش دادند: نخستین کاوشگر ایرانی برای گردآوری اطلاعات تحقیقاتی به مناسبت سی امین سالگرد پیروزی انقلاب به فضا پرتاب شد. 

همچنین پرتاب موفق ماهواره ملی امید به فضا در صدر اخبار رسانه‌های منطقه و عربی قرار گرفته است .شبکه الجزیره ضمن پخش خبر موفقیت دانشمندان کشورمان ، اعلام کرد: ایران در فهرست کشورهای معدود جهان قرار گرفت که فناوری ماهواره را در اختیار دارند.

خبرگزاری عربستان (واس) رادیو و تلویزیون مصر و خبرگزاری بحرین (بنا) ضمن پخش خبر پرتاب ماهواره امید تاکید کردند: همه قطعات و اجزای این ماهواره را متخصصان صنایع هوا فضای ایران طراحی و کرده اند.
 
 
 منبع : سایت شبکه خبر
 
ماهواره ملی امید با موفقیت به فضا پرتاب شد

ماهواره ملی امید که بدست متخصصان صنایع هوافضای کشور طراحی و تولید شده است صبح امروز با دستور رئیس جمهور به فضا پرتاب شد.


به گزارش باشگاه جوانی برنا ماهواره ملی امید که بدست متخصصان صنایع هوافضای کشور طراحی و تولید شده است صبح امروز با دستور رئیس جمهور به فضا پرتاب شد.
دراین مراسم که علاوه بر رئیس جمهور ،وزیر علوم ،وزیر ارتباطات ،رئیس سازمان تربیت بدنی ،معاون اجرائی رئیس جمهور و وزیر دفاع نیز حضور داشتند رئیس جمهور با بیان فرمانی دستور پرتاب ماهواره را صادر نمود.
متن فرمان رئیس جمهور به این شرح است :

بسم الله الرحمن الرحیم .اللهم عجل لولیک الفرج والعافیه والنصروجعلنا من خیر انصاره واعوانه والمستشهدین بین یدیه .

با استعانت از خدای یگانه وخالق زمین واسمانها حضرت حق وبا توسل به انبیا واولیای الهی به ویژه اخرین ستاره تابناک اسمان امامت و ولایت حضرت مهدی (عج )و با سلام و درود بی پایان به روح بلند امام راحل عظیم الشان و شهدای گرانقدر انقلاب و در ایام خجسته دهه مبارک فجر و سی امین سالگرد پیروزی عظیم "ملت ایران و بشریت "در انقلاب اسلامی ، اجازه پرتاب ماهواره ملی امید به وسیله "ماهواره بر سفیر 2 "را صادر می نمایم وبه مناسبت شعارهای ملت ایران در دهه فجر 57، شعار الله اکبر را سر اغاز این حرکت نوین قرار می دهم .

الله اکبر ، الله اکبر ، الله اکبر.

انشاء الله بر ملت ایران وهمه ملتهای ازاده مبارک باشد.
ماهواره ملی امید بوسیله ماهواره بر سفیر 2 که به صورت کاملاً بومی در کشور طراحی و ساخته شده است، درمدارزمین قرار گرفت.

ماهواره ملی امید از نوع ماهواره سبک است، این ماهواره با هدف برقراری ارتباطات متقابل ماهواره و ایستگاه زمینی، تعیین مشخصات مداری و تله متری مشخصات زیرسامانه ها، در مدار زمین قرار داده شده است، ماهواره امید هر 24 ساعت 15 بار به دور زمین می چرخد و در هر دور، دو بار به وسیله ایستگاههای زمینی دورسنجی و بردسنجی کنترل و هدایت می شود.

ماهواره ملی امید با دو باند فرکانسی و هشت آنتن، اطلاعاتی را به زمین ارسال و از زمین دریافت می کند.

ماهواره بر سفیر 2 نیز به عنوان پرتابگری دقیق و هدایت پذیر ، قادر است ماهواره های سبک را تا ماوراء جو پرتاب و در مدار پیش بینی شده قرار دهد . کلیه قطعات و اجزاء این ماهواره و ماهواره بر از جمله موتور ماهواره بر که از تکنولوژی بسیار بالایی برخوردار است، .

لازم به ذکر است ماهواره امید در بهمن ماه سال گذشته با حضور ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران رونمایی و ماهواره بر سفیر 1 در خرداد ماه سال جاری با حضور ریاست جمهوری بصورت آزمایشی با موفقیت پرتاب شد .
 
منبع : برنا نیوز
 
 
 

دسته ها :
سه شنبه پانزدهم 11 1387
X